Cin Pilates

Sizleri CİN PİLATES'in uzman ekibin sunduğu "akıllı egzersizler" programı ile tanışmaya bekliyoruz.

Bel ve Boyun Fıtığı için Pilates

Bel ve boyun fıtıkları oluşumunda, kazalar dışında en önemli sebep yanlış duruşlarda yapılan hareketlerin doğru olamamasından kaynaklanan hareketler yüzünden oluşmaktadır. Yanlış duruşta yapılan her hafif sert harekette sakatlanma riski taşırız. Ve zamanla bunlar çoğaldığında ya da hatta bir kere de bile fıtık oluşabilir. Bu anlarda kişi zaten doğal anatomisinde durmadığı için herhangi yaptığı bir hareket zaten doğal duruşunu zorlamakta ve kişiyi savunmasız hale getirmektedir. Bu yüzden Pilates egzersizleri sakatlanmalardan bizi korur. Kişinin sağlıklı duruşu sağlandığında yaptığı her hareket onun için sağlıklı hale gelir ve bizi korur. Tabii ki bazen yapılan ekstrem sporlarda da, anatomik olarak doğal duruşlardan bir hayli uzaklaşırız. Veya günlük hayatımızda yanlış durduğumuz anlarda , duruş bozukluklarında ufacık hareketlerde bile sakatlananlarımız olmuştur. Doktora gidilip ne olduğu anlaşılıp gerekenler yapıldıktan sonra yapılacak en iyi egzersiz çeşidi Pilates olduğu kesindir. Kasların tedaviden sonra hareket halinde iken güçlenmeye ihtiyacı şarttır. Bu sayede sakatlık olan bölgenin etrafındaki kaslar güçlenecek ve korse rolünü üstlenecektir. En önemlisi duruş bozukluğu düzelecek ya da pelvik taban kasları güçlenerek tekrar tekrar aynı rahatsızlıklar hissedilmeyecektir. Kişi böylece sakatlanma ya da fıtık vb. basınç ağrısını hissetmez hale gelip yaşamına ağrısız ve kaliteli bir şekilde belki de ameliyata gerek duymadan devam edecektir.


Cin Pilates kurucularından Pelin Hoca 1998 yılında birden yaşadığı büyük sıkıntı ve ağrı ile doktora gitmiş ve 3 tane fıtığı olduğunu öğrendiğinde müşteri olarak 2002 yılında pilates ile tanışıncaya kadar zaman zaman çok büyük ağrılar yaşamıştır. Eski bir balerin olduğundan bu kadar güçlü bir vücut ile nasıl bu kadar zora düştüğünü Pilates Eğitimleri almaya karar verdiğinde anlayabilmiştir. Her zaman her hareketi hiçbir ağrı duymadan yapabildiği için çok mutlu olduğunu Pilates’ e devam etmeye borçlu olduğunu ve bilgilerini herkesle her daim paylaşmaktadır.

Pilates egzersizleri profesyonellerle düzenli olarak yapıldığında, kişi güçlenir, duruş bozukları düzelir, doğru hareket etmeyi bilir ve bel ya da boyun ağrılarından tamamen kurtulur.. Burada önemli olan sadece bu konuların eğitimini almış bilinçli kişilerle çalışmaktır.